Styl industrialny – wnętrza, meble, architektura.

2021-08-25 4min Wyświetleń: 210

Skąd w ogóle wziął się styl industrialny? To pytanie wymaga od nas cofnięcia się do przełomu lat 50 i 60 ubiegłego wieku, w których to dotychczasowo prężnie rozwijane wszelkiej maści fabryki zaczęły podupadać. Industrializacja w związku ze znalezieniem alternatywnych źródeł taniej produkcji na wschodzie musiała ustąpić miejsca sekcji usługowej.

wnętrze w stylu industrialnym
Surowość oraz odkryte elementy konstrukcyjne

Co zatem stało się z niezliczoną ilością opuszczonych ceglanych fabryk? Część z nich naturalnie zburzono, tworząc miejsce dla nowych budynków, ale wiele z nich zostało zaadoptowanych na wnętrza mieszkalne. Te wnętrza dały początek nowemu stylu projektowania – stylowi industrialnemu.

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Na wzór starych fabryk, ściany wnętrz industrialnych często pokrywają gołe czerwone cegły uzupełnione dużą ilością wsporników oraz metalu. Ma to na celu podkreślenie surowości stylu oraz nawiązania do konstrukcji owych fabryk. Architektura odgrywa ważną rolę podczas projektowania wnętrza w stylu industrialnym. Wysokie sufity jak i ogromne okna to niemal standard. Twarde i szorstkie materiały przeplatane z postarzanymi elementami mają za zadanie oddanie klimatu tamtych czasów.

wnętrze w stylu industrialnym
Duże okna i wysokie sufity

Niemniej jednak, styl industrialny to nie tylko brutalna surowość. Duże ilości drewna skutecznie ocieplają wnętrza. Drewno jest szczególnie widoczne w meblach oraz elementach konstrukcyjnych budynku. Ponadto, projektując wnętrze w stylu industrialnym duży nacisk kładzie się na komfort. Miękkie siedziska obite w skórę to częsty element wystroju. Te cechy sprawiają, że w całym tym dążeniu do odwzorowania pewnego klimatu znalazło się miejsce na bardziej domowe i ludzkie cechy.

Jak dobrać meble do wnętrza w stylu industrialnym?

wnętrze w stylu industrialnym
Otwarta przestrzeń i niewielka ilość mebli

Meble w stylu industrialnym cechują się przede wszystkim dużą dbałością o detal. Zamiast bogatych zdobień i przepychu, spotkamy tutaj surowe lecz dopracowane formy. Ta swojego rodzaju prostota skupia wokół siebie powtarzalność, która łatwo ewoluuje w modułowość dając nowe możliwości aranżacyjne.

Regał industrialny

regał industrialny
Regał Stilt projektu Form Us With Love
regał industrialny
Regał Stilt projektu Form Us With Love

Tego typu regały powinny przede wszystkim kojarzyć z metalową konstrukcją i powtarzalnością. Niekończące się rzędy półek dziś przybierają odrobinę inny charakter. Dzięki modułowej strukturze regały industrialne są w stanie dostosować się do wymagań użytkownika. To my wybieramy ich wielkość, kształt oraz kolorystykę co za tym idzie są one bardziej spersonalizowane. Niezależnie od tego czy potrzebujemy mały industrialny regał na książki, czy chcemy wypełnić całą ścianę półkami – dzisiaj organiczna nas jedynie nasza wyobraźnia i potrzeby.

Stolik kawowy industrialny

stolik kawowy industrialny
Stolik kawowy Roll projektu Beza Projekt
stolik kawowy industrialny
Stolik kawowy Roll projektu Beza Projekt

We wnętrzach w stylu industrialnym nie uświadczymy dużej ilości mebli. Tym bardziej dobór odpowiedniego wyposażenia jest kluczowy. Odpowiednie dobranie materiału oraz nietuzinkowa lecz wciąż prosta forma pozwolą na klarowne wydzielenie stref w pomieszczeniu. Stoliki industrialne często łączą metalową konstrukcję z blatami z drewna lub sklejki. Takie połączenie wraz z należytym doborem kolorów gwarantuje, że wkomponowanie takiego mebla do naszego industrialnego wnętrza nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Hoker industrialny

hoker industrialny
Hoker New School projektu Form Us With Love
hoker industrialny
Hoker New School projektu Form Us With Love

Coraz częściej we wnętrzach industrialnych jesteśmy w stanie natknąć się na obszerne wyspy barowe czy też wysokie stoły z drewnianą nogą. Idealnym uzupełnieniem takiego wyposażenie są hokery industrialne. Te występują w wielu wariantach. Mogą być tapicerowane, ale znacznie częściej znajdziemy tutaj siedziska i oparcia wytworzone ze sklejki. Ważnym jest, by hoker wkomponowywał się kolorystycznie do naszego wnętrza, a także by swym stylem nawiązywał do typowo fabrycznych motywów. Hoker industrialny pozwala na połączenie praktyczności z uzupełnieniem dominującego we wnętrzu stylu.

Fotel industrialny

fotel industrialny
Fotel Fat Frank projektu Krystiana Kowalskiego
fotel industrialny
Fotel Fat Frank projektu Krystiana Kowalskiego

Jak zostało wcześniej wspomniane, styl industrialny to nie tylko twardość i surowość. Idealnym tego przykładem są stosowane w tym stylu siedziska miękkie. Tutaj główne skrzypce gra komfort. Miękkie siedziska i wygoda w połączeniu ze skórzanym wykończeniem fotela industrialnego stanowi świetny dodatek do wnętrza. Fotel industrialny możemy zastosować w strefie typowo relaksacyjnej, sytuując go obok industrialnej lampy do czytania, lub też wkomponować go do zestawu wypoczynkowego w pobliżu sofy.

Jakie kolory pasują do stylu industrialnego?

wnętrze w stylu industrialnym
Akcenty przerywające monochromatyczną rutynę

Styl industrialny to przede wszystkim monochromatyczność takich kolorów jak czarny, szary, antracytowy czy biały. Widać to zarówno w kolorystyce samego wnętrza jak i w zastosowanych meblach. Jeżeli chodzi o akcenty to często stosowany jest kolor rdzawy oraz wszelkie odcienie drewna. Żywe kolory są rzadkością, ale można je napotkać w różnego rodzaju dodatkach takich jak poduszki, szklane zastawy, abstrakcyjne fotografie itd. W takich przypadkach najczęściej ujrzymy czerwienie i fiolety jak i również kolor zielony i niebieski.

Powiązane produkty