Działania na rzecz zmniejszenia śladu węglowego

Działania na rzecz zmniejszenia śladu węglowego

Certyfikaty

Pobierz w PDF

Trwały design

Właściwy proces projektowy umożliwia tworzenie trwałych produktów, dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu materiałów i łatwemu montażowi, co przekłada się na krótszy czas instalacji i unikanie w jej trakcie uszkodzeń, a to z kolei równa się zmniejszeniu ilości problemów posprzedażowych i niepotrzebnych ponownych dostaw.

Nasze stałe zaangażowanie w gwarantowanie trwałych produktów pozytywnie wpływa na korzystanie jedynie z niezbędnych źródeł i materiałów.

Zrównoważona produkcja i technologia

Produkcja mebli .mdd odbywa się w fabryce zlokalizowanej w Sępólnie Krajeńskim w Polsce. W ostatnim czasie zakład produkcyjny poddawany jest ciągłym zmianom inwestycyjnym dotyczącym parku maszynowego i technologii, co jest nie tylko kluczowe do rozwoju nowych produktów, ale też umożliwia pełną kontrolę nad procesami i dostosowywanie produkcji do nagłych zmian, które mogą się pojawiać. Inwestycje te przekładają się także na ograniczenie transportu do niezbędnego minimum: dostarczania do fabryki surowców i później gotowych produktów do klientów, z wykluczeniem dodatkowego transportu, który byłby konieczny przy zlecaniu pracy zewnętrznym kontrahentom. Przekłada się to na mniejsze zużycie paliw kopalnianych.

Wykorzystanie zoptymalizowanych technologii laminacji tkanin i cięcia z wykorzystaniem urządzeń typu Cutter znacznie zmniejszyło ilość odpadów materiałowych i ilość surowców potrzebną do produkcji mebli. Nasza linia lakiernicza to metoda malowania proszkowego, która działa z największą możliwą szybkością, zapewniając dokładność i wysoką jakość efektów końcowych. Procedura jest zaprogramowana tak, aby zbierać i korzystać z rozlanej farby proszkowej, ograniczać ekspozycję na toksyczne opary oraz ponownie wykorzystywać ciepło wytworzone w procesie.

Dzięki zastosowaniu nowych maszyn proces produkcyjny jest zgodny z najwyższymi standardami zużycia energii, łącznie z trybem oszczędzania energii, którym przełącza maszyny w tryb „uśpienia”, gdy nie są używane.

Obecnie, dzięki zastosowaniu paneli słonecznych, w procesie produkcyjnym oszczędzana jest jedna szósta zużywanej energii. Firma .mdd jest zaangażowana w poprawę tego stanu, oszczędzając 60% energii do 2022 roku poprzez zwiększanie użycia technologii zasilanych energią słoneczną.

Zrównoważona produkcja i technologia

Zaufane źródła

Współpraca jedynie z lokalnymi i europejskimi dostawcami zapewnia wysoką jakość wykorzystywanych materiałów i minimalny wpływ produkcji na środowisko.

Przedmiotem dostaw są przede wszystkim gotowe komponenty i tkaniny obiciowe. Staramy się nie tylko, aby cały łańcuch dostaw zarządzany był w sposób zrównoważony, ale też aby w naszej ofercie znajdowały się opcje przyjazne środowisku. Właśnie taka jest tkanina Mica, prawie w całości z surowców wtórnych. 97% wykorzystanego w jej produkcji poliestru pochodzi z recyklingu pokonsumpcyjnego. Ekologicznymi wyborami są również Field, produkowany przez Kvadrat, i Go Check firmy Gabriel. Wykonane z Treviry CS, posiadają kilka certyfikatów i oznaczeń, m.in. EU Ecolabel, Oeko-Tex® Standard 100, Greenguard i Greenguard Gold. Oczywiście też Vita, dostępna w naszej ofercie eko-skóra, ma swój udział w dbaniu o planetę - jako przyjazna zwierzętom alternatywa tradycyjnego materiału.

Cyfryzacja

.mdd kładzie spory nacisk na zwiększenie poziomu cyfryzacji w firmie, szczególnie w obszarze marketingu. Znaczny spadek ilości zużywanego papieru był skutkiem decyzji o zaprzestaniu drukowania ulotek, cenników i pozostałych materiałów pomocniczych. Jednocześnie z tą inicjatywą wdrożono również zaawansowany konfigurator produktów online oraz umożliwiono pobieranie najważniejszych materiałów ze strony internetowej firmy. Skorzystali na tym także klienci, mający teraz natychmiastowy dostęp do najnowszych informacji, co skutkuje także zmniejszonym zapotrzebowaniem na fizyczną przestrzeń magazynową i spokojem ducha związanym z brakiem konieczności noszenia ze sobą ciężkich materiałów.

Wprowadzenie systemu oznaczeń kartonów za pomocą kodów QR pozwoliło firmie .mdd całkowicie zaprzestać dalszego drukowania papierowych instrukcji.

Cyfryzacja

Ekologiczne pakowanie

Wszystkie produkty .mdd dostarczane są w częściach, a każda część pakowana jest na płasko z zapewnieniem wysokiej jakości po dostarczeniu; zmniejsza to zajmowaną przez jeden element powierzchnię w samochodzie dostawczym i pozwala na przewiezienie w jednej ciężarówce większej liczby produktów. W 2020 roku .mdd wymieniło opakowania ze styropianu na takie z kartonowych paneli o strukturze plastra miodu; papier łatwo poddać recyklingowi, co zmniejsza negatywny wpływ dostawy na środowisko. W przypadku klientów, którzy po zakończeniu procesu dostawy nie zdecydują się na podjęcie działań związanych z poprawną utylizacją opakowań na ich terenie, .mdd oferuje usługę zabrania zużytych opakowań z powrotem do fabryki, dokąd wracają też zespoły dostawców i montażystów.

Papier i/albo karton składa się w 100% z materiałów z recyklingu post konsumpcyjnego. Firma .mdd dokłada ciągłych starań mających na celu zwiększenie poziomu wykorzystania tworzyw sztucznych z recyklingu - obecnie, część tworzyw sztucznych używanych do pakowania produktów zawiera materiały wtórne.

Korzystając z maszyny produkującej opakowania kartonowe, .mdd ma możliwość wytworzenia niestandardowych wymiarów opakowań dopasowanych do wszystkich produktów, tym samym zmniejszając ilość wykorzystanego papieru i zwiększając ładunek przewożony w jednym samochodzie dostawczym.

Zoptymalizowany transport

Obecnie jednym z największych źródeł zanieczyszczeń są zwiększające się poziomy dwutlenku węgla w atmosferze związane z ilością pojazdów mechanicznych. Około jednej czwartej pojazdów poruszających się po świecie stanowią ciężarówki - dlatego właśnie .mdd dokłada wielu starań, aby trasa każdej dostawy, po opuszczeniu fabryki przez produkty, była jak najbardziej zoptymalizowana. Nasza technologia logistyczna umożliwia na wiele konfiguracji tras i monitorowanie przepływu ruchu dla wyboru najwydajniejszej trasy, aby zmniejszyć kilometraż, zużycie paliwa i ilość ciężarówek potrzebny do dostarczenia produktów na cały świat.

Brak logistyki zewnętrznych firm wiąże się z ułatwionym planowaniem; produkty dostarczane są bezpośrednio do klienta, co zmniejsza nie tylko czas dostawy, ale też zużycie dodatkowego paliwa, które byłoby potrzebne w przypadku zaangażowania zewnętrznych dostawców.

Zoptymalizowany transport

Odpowiedzialność społeczna

Równie ważne, jak dbanie o środowisko, jest dla .mdd troska o lokalną społeczność. Firma dokłada starań, aby być społecznie odpowiedzialna, regularnie angażując się w akcje charytatywne. Szczególnie w akcje zorientowane na pomoc okolicznym mieszkańcom i wspomaganie organizacji z regionu. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, .mdd podejmuje również działania mające na celu wsparcie pracowników firmy i ich rodzin. Są to działania różnego typu, od przekazywanie produktów po zbiórki funduszy, ale wszystkie przyczyniają się do poprawy jakości życia w najbliższej okolicy firmy.

Zgodność środowiskowa

.mdd spełnia normy ISO-14001 i ISO-9001, co skłania firmę do ciągłego doskonalenia się w kwestiach związanych z jakością, bezpieczeństwem i dbaniem o środowisko.

Wszystkie produkty .mdd zostały sprawdzone pod kątem spełniania regulacji środowiskowych i zdrowotnych. W procesie produkcyjnym nie stosuje się żadnych zakazanych i niebezpiecznych środków chemicznych (zgodnie z zasadami REACH), co gwarantuje, że ich użytkowanie jest bezpieczne.

Kategoria E1 oznacza, że stosowane w procesie produkcyjnym płyty sklasyfikowane są w niższej klasie E1 ze względu na zawartość formaldehydu, a dzięki temu spełniają obowiązujące w Europie normy.

Surowce i komponenty skupowane są w Europie z oznaczeniami CE i innymi, co gwarantuje spełnianie przez nie europejskich standardów związanych ze zdrowiem i higieną, oraz ich zgodności z normami dot. zrównoważonego rozwoju.

Deklaracja Środowiskowa Produktu jest przeglądem produktu zgodnym z zasadami i wytycznymi wyznaczonymi przez normy EN ISO 14025 i 14040, zawierającym szczegółowe informacje dotyczące wpływu całego cyklu życia produktu na środowisko.

.mdd spełnia wymagania coraz bardziej świadomego środowiskowo świata i standardy nowoczesnych zamówień z sektora prywatnego i publicznego.

Obecnie karty DŚP obejmują całą kolekcję OGI, reszta produktów jest sukcesywnie dodawana i pojawi się w karcie w najbliższej przyszłości.

Certyfikaty ISO:

  • EN ISO 9001:2015;
  • PL ISO 9001:2015;
  • EN ISO 140001:2015;
  • PN-N-18001:2004

Dokumentacja produktowa:

  • Environmental Product Declaration Type III ITB No. 267/2021. Stoły konferencyjne
  • Environmental Product Declaration Type III ITB No. 266/2021. Biurka pracownicze
  • Badanie emisji lotnych związków organicznych (VOC) wg. standardu PN-EN ISO 16000-9

Odpowiedzialność od początku do końca

Firma .mdd odpowiada za zapewnienie najwyższej jakości trwałych produktów ze źródeł europejskich, co wynika z lat badań i rozwoju produktów, obejmujących własne narzędzia i prototypowanie, co dla większości produktów skraca czas produkcji i transportu, przekładając się dalej na mniejsze zużycie paliw kopalnianych. Transport, produkcja i zarządzanie energią oraz odpadami są optymalizowane zgodnie z wizją zrównoważonego rozwoju firmy .mdd, zgodnie z priorytetami i wykonalnością projektów.