Homeoffice, czyli jak zorganizować pracę w domu

2021-08-16 3min Wyświetleń: 279

Praca zdalna to wyzwanie dla firmy i pracowników, domowe środowisko nie zapewnia tego samego komfortu co biurowe. W prywatnych przestrzeniach trudniej jest zachować dyscyplinę oraz skupienie. Niezwykle łatwo rozprasza niewygodne krzesło, hałas czy źle dobrane oświetlenie. Dobrze zorganizowane miejsce pracy pozwoli zachować maksymalny komfort i obniżyć poziom stresu. Aranżowanie takiej przestrzeni zawsze rodzi wiele pytań, poniżej najważniejsze z nich.

missing

Jak efektywnie pracować w domu?

Miejsce do pracy musi być funkcjonalne. Ustawmy biurko blisko okna, aby możliwie jak najdłużej korzystać z naturalnego światła. Takie usytuowanie poprawi nasze samopoczucie, ale również sprzyja lepszej koncentracji. Praca przed komputerem wymaga przerw dla oczu - minimum jednej w ciągu godziny, a patrzenie w dal, na zieleń relaksuje wzrok.

missing

Jakie dobrać biurko?

Biurko do pracy zdalnej powinniśmy traktować tak jak to w prawdziwym biurze - dbać o jego porządek i zachować wolną przestrzeń na rozłożenie dokumentów. Jego blat powinien być na tyle szeroki, abyśmy mogli postawić monitor komputera w odległości ok. 60 cm od oczu.

missing

Dodatkowym atutem będzie biurko o podnoszonym blacie, ponieważ zmiany pozycji ciała z siedzącej na stojącą jest dobroczynne dla zdrowia. Obecnie dostępne jest już takie, które sterować można za pomocą aplikacji w telefonie. Aplikacja, o której mowa myśli za nas i kontroluje aktywność ruchową użytkownika. Informuje o potrzebie przerwy w pracy lub zmiany pozycji z siedzącej na stojącą. Biurko przyszłości stało się dostępne!

missing

Czy krzesło w homeoffice może być to samo co w biurze?

Oprócz biurka drugim najważniejszym meblem jest doskonałej jakości krzesło. Możemy mieć zarówno funkcjonalne krzesło pracownicze jak i takie, które doda naszemu wnętrzu designerski charakter.

missing

W zależności od naszych potrzeb, w pierwszym wypadku mamy dowolność ustawień - ergonomia jest tu na pierwszym miejscu. Dodatkowo dostępna gama kolorystyczna siedziska rozszerza możliwości aranżacyjne.

W drugim wypadku krzesło staje się ważnym elementem wnętrza, akcentując je i wnosząc klasyczny akcent domowej aranżacji.

missing

Czy strefowanie mieszkania na miejsce do pracy również ma zastosowanie?

Praca z ulubionej sofy, a może z sypialni? Choć dla niektórych brzmi jak marzenie, na dłuższą metę się nie sprawdzi. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach wypoczynkowych zamiast w miejscu przypisanym pracy obniża wydajność i komfort pracy. Warunki homeoffice powinny być jak najbardziej zbliżone do tych panujących w prawdziwym biurze. Należy je więc wydzielić.

missing

Jeśli pozwoli na to miejsce, należy wyodrębnić w mieszkaniu kilka stref: dzienną, nocną oraz strefę pracy. Sztuką jest zadbanie o to, aby wykończenia mebli, wszystkie elementy dekoracyjne oraz paleta kolorów współgrały ze sobą. Tym sposobem będzie można skupić się na obowiązkach zawodowych - nic nie będzie rozpraszać od pracy.

missing

Czy w kawalerce można urządzić wygodne miejsce do pracy?

Każdy metr kwadratowy małego pokoju, czy jadalni można łatwo przekształcić w najbardziej produktywne miejsce do pracy. Postarajmy się znaleźć jasny kąt, pełny naturalnego światła. Delikatnie rozproszone promienie słońca będą stymulować kreatywność i koncentrację, pozytywnie wpływając na samopoczucie. Światło dnia jest też znacznie zdrowsze dla oczu niż sztuczne oświetlenie, zwłaszcza jeśli często pracujemy w domu. Wielkość biurka dostosowujemy do pokoju i wybieramy wygodne np. szerokości 1,20 m. Nawet mała przestrzeń stanie się wygodnym miejscem do pracy jeśli dobierzemy odpowiednie meble.

missing

A co z dużym salonem?

Projektując swoją część biurową możemy zdecydować się na dodanie jej wizualnie bardziej domowego charakteru poprzez ‘mniej biurowe’ meble i otoczenia roślinami. Tu sprawdzą się np. krzesła z kolekcji New School w dowolnym kolorze pasującym do reszty otoczenia.

missing
Powiązane produkty