Coworking to szybko rozwijający się segment rynku biurowego w Polsce. Łączy w sobie zalety klasycznego zatrudnienia oraz swobodę pożądaną przez freelancerów. Rosnące zainteresowanie przestrzeniami dzielonymi pozwala dostrzec ich zalety.
Przestają one być postrzegane wyłącznie jako enklawa start-upów. Coraz częściej spotkać tu można przedstawicieli wolnych zawodów, poszukających inspiracji lub – bardziej prozaicznie – możliwości obniżenia kosztów najmu własnego biura. W coworkingach znajdują swoje miejsce także pracownicy korporacji przebywający poza siedzibą firmy. To rozwiązanie umożliwiające nie tylko pracę w komfortowych warunkach nowoczesnego biura. Ważnym potencjałem takich miejsc jest, niedoceniana jeszcze w Polsce, możliwość wzajemnej inspiracji i kooperacji. Wyjście poza wyłączną funkcję pracy symultanicznej pozwala kształtować mniej formalne, międzybranżowe relacje i rozwijać je w biznesowe korzyści.
Planując umeblowanie przestrzeni coworkingowych, uwzględnić należy wszystkie powyższe aspekty. Efekt końcowy powinien zapewniać optymalną proporcję pomiędzy miejscami odrębnymi, przeznaczonymi na wyciszenie i koncentrację a dominującymi przestrzeniami wspólnymi, stanowiącymi istotę coworkingu. Ważne jest uwzględnienie samego charakteru miejsca.
Coworking Nest mieści się w nietypowej, trójkątnej nieruchomości u zbiegu ulic Pięknej i Koszykowej. Jeszcze przed 1900 rokiem stała tu kamienica o charakterystycznych, zbiegających się w narożniku elewacjach. Dzisiejszy budynek zachował pierwotny kształt, wyróżniając się dodatkowo charakterystycznym nadwieszeniem. Począwszy od drugiej kondygnacji, część budynku przewiesza się nad chodnikiem, zwiększając tym samym powierzchnię pięter. Przeszklona powierzchnia ukazuje wnętrze budynku, a – dzięki przesunięciu tafli względem siebie – odbija obraz okolicznej zabudowy, wtapiając bryłę w otoczenie. Równie wyraziste jest wnętrze, w którym spotykają się nowoczesne formy i barwy.
Wyposażenie wnętrza powinno współgrać z otoczeniem, nie tracąc własnego charakteru w obliczu designu pomieszczeń. Osiągnięcie tego efektu było możliwe za sprawą umiejętnego doboru mebli MDD. Wykorzystane zostały między innymi szerokie możliwości adaptacyjne kolekcji New School. W strefie socjalnej stanęły hokery oraz krzesła tradycyjne na podstawie z kółkami. Te ostatnie oraz fotele Ultra wykorzystano także w przestrzeni typowo pracowniczej. Akcent z klasycznego biura wprowadziły krzesła Sava – rozwiązanie nieustannie potrzebne z punktu widzenia ergonomii. Możliwość odpoczynku i odosobnienia zapewniły z kolei konstrukcja puf Bazalto i fotele Mesh. Ważna jest kolorystyka: bardziej energetyczna w miejscach współpracy i intensywnego działania, stonowana i relaksująca tam, gdzie poszukiwane jest wyciszenie.
Biura coworkingowe, aby tętnić życiem, muszą wyróżnić się na rynku nieruchomości. Ich niezaprzeczalnym atutem jest swoboda działania. Wprowadzenie tej atmosfery do pomieszczeń jest równie ważne. Przebywanie w interesującym, ciekawym stylistycznie pomieszczeniu może dodatkowo stymulować kreatywność i twórcze działanie.