Millenialsi w pracy – 5 cech wspierającej przestrzeni

2021-08-17 3min Wyświetleń: 279

Mówiąc o aranżacjach biurowych w kontekście employer branding, coraz częściej podnosi się kwestię dopasowania przestrzeni do potrzeb „pokolenia Z” – najmłodszej grupy zawodowej. Równie ważnym zagadnieniem są także millenialsi w pracy.

missing

Ze względu na wiek i doświadczenie zawodowe reprezentanci tej generacji obejmują właśnie stanowiska kierownicze i stają się pożądanymi przez pracodawców talentami. To także największa grupa konsumentów, dokonująca rozważnych wyborów i redefiniująca schematy aranżacji wnętrz, zarówno mieszkalnych, jak i biurowych.

Zgodnie z raportem specjalistów z Bentley University, do 2025 roku millenialsi stanowić będą 75% wszystkich pracowników na rynku.

missing

Elastyczność

Millenialsi w pracy i poza nią są świadomi własnych potrzeb. Mają indywidualny styl działania, wynikający z ich charakteru i osobowości. Oczekują, że przestrzeń, w której żyją – dom czy biuro – będzie wspierać ich funkcjonowanie.

Brzmi jak wyzwanie? Możliwości, na szczęście, jest sporo. Jedną z najprostszych, a jednocześnie niosącą nieocenione korzyści, może być inwestycja w biurka z regulacją wysokości blatu. Linia Drive za sprawą elektrycznego mechanizmu, zapewnia komfortową pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Funkcjonalność tę uzupełniają ergonomiczne krzesła.

missing

Warto zapewnić pracownikom komfort wyboru przestrzeni. Budki akustyczne pozwalają wyodrębnić w biurze obszary o różnym stopniu prywatności, a meble miękkie – strefy interakcji lub pracy z laptopem w swobodniejszych warunkach. Ważny jest aspekt społeczny. Millenialsi cenią swobodną komunikację bezpośrednią i budowanie relacji międzyludzkich. Miejsca relaksu z wygodnymi sofami oraz strefy rozrywki stają się pełnoprawnymi przestrzeniami biura. Ekspres do kawy to już zbyt mało!

Energia

Millenialsi nie uprawiają zbieractwa, a formę łączą z treścią. Najlepiej odnajdują się w warunkach kontrolowanego minimalizmu, nie przytłaczającego i dopasowującego się do potrzeb użytkowników. Nowoczesne wnętrza, w których lubią przebywać reprezentanci tego pokolenia, wyposażyć można lekkimi, modułowymi meblami. Takie rozwiązanie pozwala na rekonfigurację i tworzenie ciągle nowych aranżacji za pomocą tych samych elementów.

Millenialsi w pracy nie lubią nudy, a dynamiczne biuro pozwala jej uniknąć.

missing

W biurze jak w domu

Minimalizm w wydaniu millenialsów daleki jest od zimnych, laboratoryjnych klimatów. Liczy się porządek i funkcjonalność wyposażenia, znaczenie ma również ogólny charakter pomieszczeń.

Biuro staje się w tym ujęciu, podobnie jak dom, przestrzenią osobistą. Pożądane są przytulne miejsca przełamujące rutynę i stwarzające pole powrotu do emocjonalnej równowagi. Stawiać należy na przyjazne tekstylia i interesujące faktury, pamiętając, że millenials – jako indywidualista – lubi oryginalność.

missing

Aspekt wizualny

Estetyka także ma znaczenie. Przedstawiciele millenialsów chętnie dzielą się treściami na Instagramie, śledzą blogi kulinarne i wnętrzarskie, a inspiracji poszukują na Pintereście. Millenialsi stawiają na kolor i formę. Lubią geometryczne akcenty, przejawiające się zarówno w postaci ściennych grafik, jak i mebli o kubistycznych kształtach i deseniach. Częstym motywem jest także miks stylów i modny efekt color block.

missing
missing

Pożądane są przedmioty o nietuzinkowym designie, same w sobie stanowiące ozdobę wnętrza.

Biofilia

Technologia, wielkie miasto i szybka komunikacja są dla millenialsów ważne, ale nie najważniejsze. Gwarantem dobrego zdrowia, samopoczucia i wynikającej z tych aspektów efektywności jest harmonia umysłu i ciała, energię czerpać więc warto ze świata natury.

Millenialsi w pracy chętnie otaczają się biofilicznymi akcentami. Trend przybiera obecnie różne formy: od projektowania budynków w sposób zapewniający duży dostęp do światła dziennego, przez stosowanie roślin i elementów wodnych w pomieszczeniu, aż po wykorzystanie mebli i dekoracji z naturalnych materiałów.

missing

Mówimy więc o grupie, której przedstawiciele oczekują od swojego miejsca pracy czegoś więcej niż tylko biurka i krzesła. Obejmując stanowiska kierownicze, coraz częściej mają realny wpływ na design pomieszczeń, w których pracują.

Powiązane produkty