Frederic Beigbeder mawiał żartobliwie, że kolor fioletowy został wymyślony przez paryżan w celu powstrzymania prowincjuszy przed zakłócaniem przebiegu śniadań w Cafe de Flore. Złośliwość pisarza ma podstawy kulturowe, fiolet od wieków kojarzy się bowiem z prestiżem i elegancją.
Fioletowa elegancja
Wysoki koszt uzyskania kluczowego barwnika, tzw. purpury tyryjskiej, sprawiał, że przez długi czas na ten luksus pozwolić sobie mogli wyłącznie reprezentanci rodów królewskich i arystokratycznych. Dziś fiolet wykorzystuje się w perfumiarstwie dla podkreślenia wyjątkowości zapachu. Na opakowaniach słodyczy sugeruje ich wysoką jakość. Analogiczną funkcję pełnić może w aranżacjach wnętrz biurowych, wskazując na pozycję i prestiż gospodarza. Wrażenie to można podkreślić, zestawiając fiolet z czernią w dobrze wyważonych proporcjach.
Głęboki i wyrazisty Ultra Violet wybrano kolorem roku 2018. Laurie Pressman, wiceprezes Pantone Colour Institute, uzasadniając decyzję, podkreślała wizjonerski, prowokujący i twórczy charakter wytypowanej barwy. Zachęcała tym samym do przełamywania wyżej przytoczonych stereotypów. We wnętrzach fiolet nadal wykorzystywany jest sporadycznie. To barwa trudna, wymagająca rozwagi. Niesie jednak ze sobą bardzo korzystne konotacje, warto więc wprowadzić ją do biur.
Działanie
W szczególny sposób sprzyja osobom preferującym pracę w samotności. Sprawdzi się w jednoosobowych biurach, szczególnie przynależnych osobom na stanowiskach kierowniczych. Fioletowy pobudza, stymuluje kreatywność, wspomaga pracę twórczą. Właściwości te stanowią przede wszystkim domenę intensywnych i nasyconych odcieni.
Bardziej stonowane warianty działają wyciszająco i łagodzą objawy stresu. Nie bez powodu kolor ten kojarzony bywa z duchowością i mistycyzmem. Z tego względu obecny jest w miejscach medytacji. Pasuje do nieformalnych przestrzeni w biurze. Chillout room czy strefa lounge wykorzystywać może fiolet nie w dodatkach, lecz jako dominującą barwę mebli wypoczynkowych.
Połączenia kolorystyczne
Szczególnie efektowne spośród możliwych zestawień kolorystycznych jest wspomniane wyżej łączenie fioletu z czernią. To duet do miejsc eleganckich i oficjalnych. Wypoczynek i pracownicze interakcje usprawni przełamanie fioletu odcieniami szarości: od bardzo jasnych aż po antracyt. W tym połączeniu barwy dopełniają się i nabierają głębi. Kompozycja łącząca fiolet i biel to umiejętne nawiązanie do wciąż modnego stylu norweskiego we wnętrzarstwie. Energetyczne przełamanie żółtym idealnie pasuje z kolei do wnętrz energetycznych i nowoczesnych.
Kolor fioletowy, dzięki szerokiej palecie odcieni, wykorzystać można w różnorodnych aranżacjach i wariantach, co sprawia, że zachęta do eksperymentów z fioletem jest tym bardziej kusząca.