Niebieski jest lubiany przez wszystkich. To tendencja ponadkulturowa i ponadczasowa. Teza brzmi odważnie, potwierdziły ją jednak badania. Niebieski jako ulubiony kolor wskazywał najwyższy odsetek mężczyzn (45% ankietowanych według Lee Ellisa i Christophera Ficka). Kobiety wybierały go w drugiej kolejności, zaraz po zielonym (24,9%).
Świeży minimalizm
Jako barwa zimna niebieski wprowadza do pomieszczenia świeżość. Sprawdza się w przestrzeni pracowniczej, korzystnie wpływając na psychikę i mobilizując do działania. Blokuje wydzielanie melatoniny, dzięki czemu powstrzymuje senność, ułatwia skupienie i wzmaga czujność. Fakt ten wykorzystują zresztą niektórzy producenci samochodów, podświetlając deski rozdzielcze pojazdów na niebiesko. Kolor ten nie męczy wzroku. Poprawia również nastrój: zastosowanie niebieskiego oświetlenia na japońskich peronach kolejowych zmniejszyło liczbę samobójców rzucających się pod pociągi.
Chcąc uzyskać optymalny efekt, należy wybrać właściwy odcień. Jasne, a nawet rozmyte wersje niebieskiego zwiększają zdolności precyzyjne i stymulują umysł do działań poznawczych. Szczególnie korzystnie wpływają na menagerów, dyrektorów i osoby, które muszą podejmować decyzje „na chłodno”. Blade warianty charakteryzują się działaniem uspokajającym i relaksującym, doskonale sprawdzą się więc w strefach odpoczynku. Ze względu na ich „znieczulające” właściwości rozważnie należy stosować je w miejscach codziennej aktywności, chyba, że zwykle panuje w nich bardzo nerwowa atmosfera i wyciszenie emocji będzie przydatne.
Energia i kreatywność
Nieco inny charakter mają ciemniejsze wersje niebieskiego: kobaltowy, błękit paryski czy ultramaryna. Są energetyczne, a przy tym wspierają kreatywność, będą więc dobrym wyborem w miejscach pracy twórców, architektów, projektantów. Stanowią doskonałą alternatywę dla czerwieni. Badania Nancy Kwallek i Carol Lewis z University of Texas udowodniły, że osoby siedzące na wprost niebieskiej powierzchni miały dwukrotnie więcej pomysłów niż spoglądające na czerwień. Budujący konstrukcje z niebieskich klocków lego stawiali na kreatywność, zaś dysponujący klockami czerwonymi kierowali się względami praktycznymi.
Dobre połączenia
Właściwy efekt osiągnąć można dzięki umiejętnemu zestawianiu niebieskiego z innymi kolorami. Harmonijnym towarzyszem jest biel. Taka aranżacja kojarzy się ze świeżością i czystością. To rozwiązanie, ze zrozumiałych względów, stosowane bywa w siedzibach instytucji medycznych oraz naukowych. Połączenie niebieskiego i białego to także propozycja do zastosowania w recepcji i wszelkich pomieszczeniach spójnych z trendem minimalistycznym. Podkreśla porządek i sterylność.
Zastępując biel piaskowym beżem, uzyskamy cieplejsze wnętrze. Dzięki „plażowemu” charakterowi, kojarzyć się będzie z odpoczynkiem. Niebieski dobrze współgra też z szarościami, zadbać jednak trzeba, by odcienie barw podbijały się nawzajem, a nie gasiły. Pracę w szczególny sposób wspiera otoczenie niebiesko-zielone. Udowodniono, że w takiej kolorystyce popełnia się najmniej błędów. Jedna z barw powinna mieć wówczas żywszy charakter; zastosowanie wyłącznie odcieni stonowanych może usypiać, a w skrajnych przypadkach nawet obniżać nastrój.
Wspomniane wyżej nadmorskie inspiracje sugerują łączenie ciemniejszego niebieskiego z bielą i czerwienią na modłę marynarską. Nowoczesnym i przykuwającym wzrok kontrastem jest intensywna czerwień, wyrazisty żółty lub pomarańczowy. Zachować należy jednak proporcje barw, by nie uzyskać wrażenia kolorystycznego chaosu. Ciemny niebieski skomponowany z brązami pasuje z kolei do wnętrz w stylu retro.
Kolor niebieski jest barwą uniwersalną. Pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacji. W przestrzeniach pracowniczych wywiera bardzo korzystny wpływ na zespół, warto zatem wziąć go pod uwagę, planując wystrój biur.