Prawidłowa pielęgnacja mebli
Codzienna ochrona i pielęgnacja mebli jest gwarancją zadowolenia z nich oraz możliwości ich użytkowania przez długie lata. Każdy mebel, bez względu na to, z jakiego materiału został wyprodukowany, wymaga odpowiedniego traktowania oraz starań użytkownika, aby dobrze prezentował się przez cały czas użytkowania. Nieprawidłowo czyszczone meble zużywają się znacznie szybciej, dlatego warto znać kilka zasad i unikać popełniania błędów, które mogłyby skutkować zniszczeniem mebla. Poniżej zamieszczamy zasady pielęgnacji i konserwacji mebli.
Użytkowanie i konserwowanie mebli niezgodne z poniższymi wytycznymi, może być podstawą do odrzucenia ewentualnej reklamacji.
- Meble powinny być użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem, w pomieszczeniach zabezpieczonych przed wpływem szkodliwych warunków atmosferycznych, w temperaturze powietrza pomiędzy +15 a +35 stopni C.
- Nie stawiać mebli w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła.
- Nie użytkować mebli w warunkach dużej wilgotności i miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
- Należy postępować zgodnie z instrukcją montażu, działając na czystym i równym podłożu wolnym od elementów obcych.
- Okucia nabijać na twardym podłożu.
- Okuć nie konserwować, a jedynie systematycznie utrzymywać w czystości.
- Przed rozpoczęciem korzystania z mebli konieczne jest ich wypoziomowanie.
- Nie przesuwać mebli z pełnym obciążeniem.
- Nie przenosić mebli, trzymając za blat, gdyż może to spowodować uszkodzenie konstrukcji.
- Podczas użytkowania:
- zabezpieczyć szafy i regały przed przewróceniem,
- nie przeciążać półek,
- nie stawać na meblach,
- nie wieszać szafek bezpośrednio nad stanowiskami pracy,
- nie zostawiać otwartych szuflad oraz drzwi w szafach,
- nie dotykać bezpośrednio ręką zastosowanego w meblach oświetlenia halogenowego lub żarówek,
- nie dopuszczać do zalania mebli; wszelkie rozlane na powierzchni płyny usuwać natychmiast,
- nie stawiać bezpośrednio na powierzchni roboczej rozgrzanych przedmiotów (stosować podkładki).
- nie dopuszczać do powstawania silnych zabrudzeń,
- od razu usuwać wszelkie zabrudzenia, zacieki i plamy z soków, potraw, sosów i innych cieczy, nie czekać aż zaschną,
- używać grubych podkładek pod doniczki, talerze, filiżanki i inne rzeczy mogące grozić zalaniem powierzchni blatów, wieńców szaf lub półek,
- zachować ostrożność przy stawianiu na powierzchni mebla gorących, twardych i ostrych elementów, gdyż mogą one zniszczyć powierzchnię.
- Do codziennej pielęgnacji melaminy używać mieszaniny wody i mydła lub delikatnego płynu do naczyń. Czyścić wilgotną ściereczką i wycierać do sucha.
- Konserwację przeprowadzać należy przynajmniej raz w miesiącu, używając wyłącznie środków przeznaczonych do pielęgnacji melaminy.
- Nie czyścić, zwłaszcza elementów o strukturze super mat (dąb) oraz o strukturze synchronicznej, środkami na bazie alkoholu, płynami do czyszczenia szyb i środkami natłuszczającymi, aby nie doprowadzić do powstania nieodwracalnych plam.
- Nie stosować środków chemicznych o właściwościach żrących i rysujących.
- Nie stosować środków konserwujących nabłyszczających i natłuszczających.
- Chronić meble przed działaniem gorąca, wody, alkoholu i rozpuszczalników. Nie dopuszczać do powstania silnych zabrudzeń.
- Stosować środki przeznaczone do czyszczenia szkła, nanosząc je na delikatną tkaninę. Następnie wytrzeć suchym materiałem do uzyskania połysku.
- Nie pryskać środkiem czyszczącym bezpośrednio na szkło, szczególnie przy jego krawędziach, aby nie dopuścić do dostania się płynu pod powierzchnię. Może to spowodować odpryski farby.
- Dla lepszego zabezpieczenia powierzchni szklanych można zastosować powłokę hydrofobową zapobiegającą powstawaniu zanieczyszczeń.
- Wszelkie zabrudzenia usuwać od razu, nie doprowadzając do ich zaschnięcia.
- Zabrudzenia i kurz usuwać za pomocą bawełnianej, wilgotnej tkaniny. Konserwację przeprowadzać należy przynajmniej raz w miesiącu. Po czyszczeniu powierzchnię wytrzeć do sucha.
- W przypadku czyszczenia mokrą tkaniną, należy zawsze wytrzeć powierzchnię do sucha ściereczką z mikrofibry, by zapobiec kruszeniu lakieru i puchnięciu płyt.
- Do czyszczenia lakierowanych powierzchni nie używać mleczek czyszczących ani środków zawierających aceton, amoniak i alkohol.
- Zaniechać intensywnego czyszczenia i nadmiernego polerowania, gdyż może to zmatowić mebel.
- Regularnie odkurzać tkaniny, aby zapobiec gromadzeniu się na nich kurzu i brudu, który może działać jako środek ścierny i powodować przedwczesne zużycie tkanin.
- Do codziennej pielęgnacji używać odkurzacza z miękką szczotką lub materiałem.
- W przypadku zabrudzeń zawsze usuwać plamy tak szybko, jak to możliwe, zanim wsiąkną we włókna. Odkurzyć przed czyszczeniem.
- Większość typów plam można usunąć letnią wodą, najlepiej przy użyciu detergentu do mycia naczyń o neutralnym odczynie pH. Jeśli to możliwe zassać plamę odkurzaczem, zamiast ją pocierać.
- Zawsze używać czystej białej bawełnianej ściereczki nasączonej wodą z niewielką ilością detergentu na raz.
- Mokre plamy osuszać najpierw z nadmiaru płynu zwykłym białym ręcznikiem papierowym lub ściereczką.
- Unikać moczenia, ponieważ może to spowodować uszkodzenie materiału pod tkaniną.
- Nie pocierać plam zbyt mocno.
- Używając środków czyszczących przeznaczonych do mebli tapicerowanych zawsze stosować się do zaleceń producenta danego środka.
- Nie wolno stosować suszarki w celu przyspieszenia wyschnięcia oraz stosować silnych detergentów.
- Unikać suszenia tkanin na słońcu.
- Skóra naturalna posiada warstwę ochronną, ale stosowanie niewłaściwych środków czyszczących może spowodować zmiany kolorystyczne powierzchni skórzanych. Dlatego nie należy stosować takich środków czyszczących, które zawierają alkohol, ketony, ksylen, octany lub rozpuszczalniki (benzyna lakowa / mineralna).
- Należy chronić skórzaną tapicerkę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, aby zapobiec wysuszeniu skóry.
- Konserwacja mebli skórzanych zależy od intensywności użytkowania mebla.
- Do codziennej pielęgnacji używać mieszaniny wody i mydła o neutralnym pH.
- Świeżo powstałe zabrudzenia należy usunąć natychmiast za pomocą czystej, suchej, miękkiej ściereczki lub zwykłego białego ręcznika papierowego. Następnie przemyć mokrą ściereczką. Używać mieszaniny wody i mydła w płynie o neutralnym pH. Przemyć powierzchnię czystą wodą, a następnie osuszyć czystą ściereczką.
- Należy pamiętać, aby poza codzienną pielęgnacją okresowo konserwować powierzchnie skórzane. Używać środków pielęgnacyjnych przeznaczonych do skóry i zawsze stosować się do zaleceń producenta danego środka.
- Szczegółowe informacje odnośnie czyszczenia skór można znaleźć na stronach producentów skór tapicerskich.
- Do codziennej pielęgnacji używać mieszaniny wody i mydła o neutralnym pH.
- Świeżo powstałe zabrudzenia należy usunąć natychmiast za pomocą czystej, suchej, miękkiej ściereczki lub zwykłego białego ręcznika papierowego. Następnie przemyć mokrą ściereczką. Używać mieszaniny wody i mydła w płynie o neutralnym pH. Przemyć powierzchnię czystą wodą, a następnie osuszyć czystą ściereczką.
- Należy chronić meble przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, aby zapobiec wysuszeniu sztucznej skóry.
- Metale lakierowane proszkowo to trwałe powierzchnie, ale mogą być wrażliwe na utlenianie i zarysowania.
- Do codziennej pielęgnacji używać mieszaniny wody i mydła. Czyścić miękką wilgotną ściereczką i wycierać do sucha. Nie stosować twardych szczotek, czy druciaków.
- W przypadku głębokiego uszkodzenia wierzchniej farby uszkodzone miejsce należy zabezpieczyć przed wilgocią za pomocą lakieru zaprawowego. Jeśli w miejscu uszkodzenia pojawiła się korozja, wcześniej oczyścić metal z rdzy.
- Do czyszczenia elementów chromowanych używać mieszaniny wody i mydła. Czyścić wilgotną ściereczką i wycierać do sucha.
- Chromu nie trzeć twardymi szczotkami lub druciakami, nawet gdy jest mocno zabrudzony.
- Meble fornirowane są wrażliwe na zarysowania i działanie cieczy. Do ich codziennej pielęgnacji należy używać delikatnie zwilżonej wodą i odciśniętej, miękkiej ściereczki.
- Dopuszczalne jest stosowanie wodorozcieńczalnych środków do pielęgnacji powierzchni mebli zgodnie z zaleceniami producenta danego środka.
- Nie należy pocierać zbyt intensywnie powierzchni pokrytej fornirem, aby nie dopuścić do powstania otarć, zarysowań czy innych trwałych uszkodzeń.
- Nie dopuszczać do zawilgocenia pod fornirem, aby nie dopuszczać do jego odklejenia się.
- Nie używać środków czyszczących na bazie alkoholu i amoniaku oraz innych rozpuszczalników chemicznych, które mogą zniszczyć lub odbarwić fornir.
- Nie stosować środków chemicznych o charakterze żrącym i rysującym.
- Nie stosować środków konserwujących nabłyszczających i natłuszczających.
- Chronić meble przed bezpośrednim działaniem gorąca, wody, alkoholu i rozpuszczalników.
- Do codziennej pielęgnacji blatów pokrytych laminatem FENIX używać miękkiej szmatki zwilżonej ciepłą wodą.
- Możliwe jest również użycie uniwersalnych środków czyszczących i odtłuszczających na bazie wody, po użyciu których należy przemyć czyszczoną powierzchnię wodą i wytrzeć do sucha czystą szmatką.
- Większość plam można usunąć detergentem do mycia naczyń i ciepłą wodą. Szczegółowa instrukcja usuwania różnego rodzaju plam (w języku angielskim) znajduje się na stronie producenta laminatu FENIX: www.fenixforinteriors.com/en-GB/cleaning/removing-stains
- Aby uniknąć trwałych zabrudzeń, należy regularnie przeprowadzać konserwację powierzchni pokrytej laminatem FENIX. Do konserwacji potrzebne będą ciepła woda, detergent do mycia naczyń, płyn do odkamieniania, gąbka z melaminy i czysta ściereczka. Szczegółową instrukcję konserwacji laminatu FENIX (w języku angielskim) można znaleźć na stronie producenta: www.fenixforinteriors.com/en-GB/cleaning/deep-cleaning
- Drobne zarysowania powierzchni laminatu można usunąć za pomocą ciepła. W tym celu uszkodzenie należy zakryć zwilżonym wodą ręcznikiem papierowym i przez niego ogrzać żelazkiem, a potem wytrzeć do sucha czystą szmatką.
- Do czyszczenia drewna używać miękkich ściereczek, najlepiej z naturalnych włókien.
- Unikać czyszczenia na mokro. Dopuszczalne jest używanie delikatnie zwilżonej tkaniny. Po czyszczeniu wytrzeć do sucha.
- Wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się mebel, powinna wynosić 40 – 60%.
- Do czyszczenia używać wyłącznie preparatów oznaczonych jako przeznaczone do pielęgnacji powierzchni drewnianych.
- Do codziennej pielęgnacji elementów wykonanych ze sklejki używać miękkiej ściereczki zwilżonej ciepłą wodą. Wycierać do sucha.
- Nie używać twardych szczotek lub druciaków, nawet w przypadku mocnych zabrudzeń.
- Do konserwacji używać wyłącznie preparatów przeznaczonych do pielęgnacji sklejki.
-
Czyszczenie regularne:
- Czyścić wilgotną szmatką; w razie konieczności można używać detergentów o neutralnym pH
- Do częstego czyszczenia można również użyć mieszaniny wody i neutralnego mydła lub wosku
- Plamy usuwać natychmiast po ich powstaniu
-
Środki zapobiegawcze i odplamianie:
- Ostre przedmioty mogą powodować zarysowania; w razie wątpliwości używać miękkiej podkładki, np. filcowej
- Plamy usuwać natychmiast po powstaniu (np. z atramentu, kawy, herbaty, czerwonego wina)
- Zapobiegać powstawaniu uporczywych plam; używać podstawek pod doniczki, wazony, kubki, etc.
- do usuwania uporczywych plam takich jak plamy z atramentu należy używać czystej szmatki z neutralnym detergentem.
- niektóre przebarwienia można usunąć lub uczynić mniej widocznymi za pomocą terpentyny lub podobnego rozpuszczalnika olejowego
- nie używać alkalicznych środków czyszczących i środków na bazie alkoholu, gdyż mogą one spowodować uszkodzenie powierzchni.