Testing Grounds – czyli jak zaangażować użytkownika ostatecznego w proces projektowania

06.02.2018

By zaangażować w proces powstawania gotowego  produktu nie tylko samego autora i producenta, ale także przyszłego odbiorcę  na początku tego roku zespół Form Us With Love zaprosił nas do udziału w „Testing Grounds”– ten nietypowy projekt polega na testowaniu prototypów przed tym jak zostaną one wdrożone do produkcji. Realizację tego przedsięwzięcia umożliwił nam szwedzki A house, który na co dzień pełni funkcję przestrzeni coworkingowej. Połączeni wspólną ideą zbliżenia środowiska pracy do prawdziwego życia, w jego przestronnym lobby zorganizowaliśmy strefę testową, w której zostały zainstalowane prototypy dwóch kolekcji „w toku”– Agora i New School. Przez miesiąc członkowie A house testowali nasze meble wykorzystując je podczas wykonywania codziennych obowiązków, wpływając w ten sposób na ostateczny kształt kolekcji.
Jak mówi John Löfgren, dyrektor kreatywny grupy projektowej FUWL „Testing Grounds to część procesu projektowania, która pozwala nam dostosować projekt na podstawie doświadczeń prawdziwych użytkowników”.
Centrum coworkingowe skupiające blisko 70 osób z różnych branż, od stylistów po architektów, od małych firm po większe przedsiębiorstwa, to idealne miejsce, by sprawdzić jak nowe kolekcje sprawdzają się w prawdziwym życiu. Udział osób o zróżnicowanych potrzebach jest szczególnie istotny, kiedy każda z opcji ma być funkcjonalna, a zarazem komfortowa – spostrzeżenia testujących pomagają sprowadzić proponowane formy do czystej esencji i wyeliminować zbędne elementy. Ich opinia pozwala też udoskonalić już istniejący projekt i – co najważniejsze – wykluczyć ewentualne wady konstrukcyjne zanim mebel trafi do szerszego grona odbiorców.
Potwierdzeniem są słowa Krzysztofa Cieślika, dyrektora marki MDD Seating „Testing Grounds to dla nas wyjątkowa okazja by uzyskać wartościową informację zwrotną od właściwych osób. Kolekcja jest jeszcze nieskończona, ponieważ chcieliśmy je dopracować bazując na spostrzeżeniach użytkowników”.
Zwieńczeniem tego przedsięwzięcia było Prototypa, czyli spotkanie trójstronne w  formie panelu dyskusyjnego, podczas którego Fabryka Mebli Biurowych MDD i grupa projektowa FUWL przedstawiła proces projektowania od kuchni. Zaproszeni goście zebrali się jednak nie tylko po to, by obejrzeć prototypy linii New School i Agora. Blisko 80 osób związanych ze światem wzornictwa miało możliwość oceny ich zalet i wad, a także przedyskutowania tych przemyśleń z twórcami projektu, uczestnicząc niejako w powstawaniu tych kolekcji.